Kernesunde kvalitetsknækbrød

To knækbrød på en tallerken

Elsker du også bagerens lækre sprøde knækbrød? Det er vi vist mange der gør. Selv har jeg i hvert fald længe haft en forkærlighed for forskellige varianter af det knasende fladbrød. For et stykke tid siden gjorde jeg en ganske fantastisk opdagelse: Det er faktisk uhyre let – og hurtigt – selv at fremstille de lækreste sprøde knækbrød. Den opdagelse skulle vise sige at blive stærkt vanedannende. Alligevel vil jeg gerne dele opskriften med dig, for knækbrød lavet på god olie og med masser af kerner er vel i virkeligheden ikke det værste, man kan blive afhængig af?

Denne opskrift kommer fra Idényt, men man kan sagtens bruge andre frø og kerner. Knækbrødene kan også laves på en smagsneutral olie, hvis man foretrækker det.

Du skal bruge:

Ingredienser

Så let er det:
Kerner, hvedemel, bagepulver og salt røres sammen enten i hånden eller på maskine. Tilsæt vand og olie og rør ud til en jævn dej, der deles i to lige store portioner på to stykker bagepapir. Rul hver enkelt portion ud imellem to stykker bagepapir, så du får to bageplader med dej. Hvis kagerullen  driller, kan du bruge hænderne til at glatte resten af dejen ud, så den kommer helt ud i hjørnerne, og så du får flere pæne stykker knækbrød ud af det. Skær dejen i firkanter med en pizzakniv og bag knækbrødene i ca . 20 min. ved 200º. Knækbrødene skal være let gyldne.

Prøv også at drysse cheddarost, parmesan, havsalt eller blå birkes henover knækbrødene, inden de bages.

Tilbage er der kun at sige det samme, som man gjorde i en vis dansk reklamefilm i 1990’erne: “Prøv det, prøv det!”

Læs også: Kiks, knækbrød og brød der holder

Råvarer i denne ret

Thomas Reberholt

Født og opvokset i Aalborg – og madglad hele livet. Til daglig driver jeg Tex-Tryk i Nibe, et familiefirma med tekstiltryk, som min far startede i 1976. Jeg er ordblind, så jeg bruger AI som hjælp til at skrive mine tekster – men holdningerne, smagen og stederne er mine egne. Når jeg spiser ude, anmelder jeg også stederne på Google Maps som Local Guide niveau 8 – det er blevet til over 16.000 point og anmeldelser af spisesteder i hele landet.

Se alle artikler af Thomas Reberholt →   www.tex-tryk.dk →