Grøntsagskarry – vegetarisk hverdagsret med kokosmælk

Grøntsagskarry

En god grøntsagskarry beviser, at vegetarmad ikke behøver at være kedelig. Kartofler, aubergine og squash simrer i en krydret sauce med tomat og kokosmælk, og korenderne giver små søde overraskelser undervejs. Retten er klar på en halv time og smager kun bedre dagen efter.

Ingredienser (4 personer)

  • 2 store kartofler
  • 1 aubergine
  • 2 squash
  • 1 rød peberfrugt
  • 1 løg
  • 4 fed hvidløg
  • 1 dåse flåede tomater (400 g)
  • 1 dåse kokosmælk (400 ml)
  • 2 1/2 dl grønsagsbouillon
  • 2 spsk hvedemel
  • 1 tsk spidskommen
  • 1 spsk korender
  • Lidt chilipulver
  • 1 spsk olivenolie
  • 1 tsk garam masala
  • 240 g ris

Sådan gør du

  1. Rens kartofler, aubergine, squash og peberfrugt, og skær det hele i mundrette stykker.
  2. Pil løget og hak det fint.
  3. Varm olien op i en stor gryde og steg løget klart.
  4. Pres hvidløget ned i gryden, tilsæt spidskommen, garam masala, chili, korender og mel, og lad det stege med i et minuts tid under omrøring. Krydderierne skal have varme for at folde sig ud.
  5. Hæld bouillon og flåede tomater ved, tilsæt kartoflerne, og lad retten simre i cirka 15 minutter.
  6. Kom aubergine, squash og peberfrugt i, og giv det 10 minutter mere, til grøntsagerne er møre.
  7. Rør kokosmælken i, og lad karryen koge igennem i 5 minutter under omrøring.
  8. Kog risene efter anvisningen på pakken, og servér karryen ovenpå.

Tips

Retten er taknemmelig – brug de grøntsager, du har: blomkål, gulerødder eller søde kartofler fungerer fint i stedet for aubergine og squash. Rør en dåse kikærter i de sidste 5 minutter, hvis du vil have mere protein og mæthed. Topping af friske korianderblade og et par skefulde græsk yoghurt løfter retten. Rester holder sig fint 2-3 dage på køl og kan fryses.

Cirka 825 kcal pr. portion.

Råvarer i denne ret

Krydderier i denne ret

Denne ret bruger ingredienser der afhængig af mærke kan indeholde smagsforstærkere som glutamat (E620–E625) – læs mere i vores E-numre-guide.

Thomas Reberholt

Født og opvokset i Aalborg – og madglad hele livet. Til daglig driver jeg Tex-Tryk i Nibe, et familiefirma med tekstiltryk, som min far startede i 1976. Jeg er ordblind, så jeg bruger AI som hjælp til at skrive mine tekster – men holdningerne, smagen og stederne er mine egne. Når jeg spiser ude, anmelder jeg også stederne på Google Maps som Local Guide niveau 8 – det er blevet til over 16.000 point og anmeldelser af spisesteder i hele landet.

Se alle artikler af Thomas Reberholt →   www.tex-tryk.dk →