Ny udgave af hotdoggen hitter blandt borger i Løgstør, nemlig Muslingedoggen som er en hotdog med muslinger.
Det er hotdoggen, som består af pølse, ketchup og agurkesalat som er skiftet ud med muslinger, mayonnaise og purløg. Og dermed blevet til Muslingedog en spise som er blevet taget godt imod også af personer som normalt ikke spiser muslinger er Muslingedog blevet et stort hit, Vi som godt kan lide at spise muslinger vil klart nok heller end gerne springe ud i denne fantastiske udgave af en hotdog men at personer som normalt ikke ville er jo bare så fedt.
Muslinger er en virkelig sund spise fyldt med gode ting fra havet som nu er svejset sammen med vores alle sammens hotdog.
Årets muslingefestival i Løgstør er en gammel tradition med Kunst, natur, musik og gastronomi som de fleste nok ved er Løgstør en gammel fiskerlandsby som er kendt for deres muslinger.
Født og opvokset i Aalborg – og madglad hele livet. Til daglig driver jeg Tex-Tryk i Nibe, et familiefirma med tekstiltryk, som min far startede i 1976. Jeg er ordblind, så jeg bruger AI som hjælp til at skrive mine tekster – men holdningerne, smagen og stederne er mine egne. Når jeg spiser ude, anmelder jeg også stederne på Google Maps som Local Guide niveau 8 – det er blevet til over 16.000 point og anmeldelser af spisesteder i hele landet.
Se alle artikler af Thomas Reberholt → www.tex-tryk.dk →











