Åbner i en ny fane

Stanniol i airfryer: ja, men med tre forbehold

Mad pakket i folie klar til tilberedning
Mad pakket i folie klar til tilberedning

Stanniol (alufolie) må gerne bruges i airfryeren – princippet er det samme som med bagepapir: folien skal ligge fast med mad på, må ikke dække hele kurvens bund, og må ALDRIG røre varmelegemet i toppen. Men folien har tre særlige forbehold, papiret ikke har.

De tre folie-forbehold

  • Sure madvarer: tomat, citron, eddike og marinader med syre reagerer med aluminium ved varme – det giver metalsmag og opløst folie i maden. Sure retter: brug bagepapir i stedet.
  • Reflektion: blank folie kaster varmen tilbage og kan give ujævn bruning – læg den mat side op, og forvent lidt længere tid.
  • Tætte pakker bremser pointen: mad pakket HELT ind i folie bliver dampet, ikke sprød – fint til fx laks du VIL have nænsom, meningsløst til pommes.

Godt at bruge folie til

  • En lille ”båd” under dryppende retter – kyllingelår, glaserede ting – så bunden ikke skal skures; jf. rengøringsguiden
  • Dække over noget, der bruner for hurtigt (fx toppen af hel kylling de sidste minutter)
  • Små folieforme til æg, muffins og portionsretter – metal er fint i en airfryer (den er en ovn, ikke en mikroovn!)

Ofte stillede spørgsmål

Kan folien antænde?

Aluminium brænder ikke ved airfryer-temperaturer – faren er alene LØS folie, der blæser op i varmelegemet og smelter/gløder. Fast forankret = ingen drama.

Må metalforme og spyd bruges?

Alt ovnfast metal er ok – igen: airfryeren er en varmluftsovn, ikke en mikrobølgeovn. Forveksl aldrig de to regelsæt. Grundforståelsen står i hvad er en airfryer? – og resten i airfryer-guiden.

Thomas Reberholt

Født og opvokset i Aalborg – og madglad hele livet. Til daglig driver jeg Tex-Tryk i Nibe, et familiefirma med tekstiltryk, som min far startede i 1976. Jeg er ordblind, så jeg bruger AI som hjælp til at skrive mine tekster – men holdningerne, smagen og stederne er mine egne. Når jeg spiser ude, anmelder jeg også stederne på Google Maps som Local Guide niveau 8 – det er blevet til over 16.000 point og anmeldelser af spisesteder i hele landet.

Se alle artikler af Thomas Reberholt →   www.tex-tryk.dk →