Åbner i en ny fane

Hjemmelavede proteinbarer: Grundopskrift uden bagning

Hjemmelavede proteinbarer skåret i stykker på bagepapir
Hjemmelavede proteinbarer skåret i stykker på bagepapir

Proteinbarer fra butikken deler sig i to: de dyre gode og de billige, der smager af kunstig vanilje og fortrydelse. Hjemmelavede rammer imellem – du bestemmer smagen, og køkkenmaskinen gør arbejdet.

Grundopskrift (10 barer, no bake)

  • 150 g havregryn
  • 60 g proteinpulver (vanilje eller neutral – se pulver-guiden)
  • 150 g peanutbutter
  • 75 g honning eller ahornsirup
  • ca. ½ dl mælk – nok til at massen samler sig
  1. Blend havregrynene groft, og bland dem med proteinpulveret
  2. Varm peanutbutter og honning let, til det kan røres glat
  3. Saml det hele – massen skal være som fast cookiedej; justér med mælk
  4. Pres massen hårdt ned i en lille form med bagepapir – hårdt, ellers smuldrer barerne
  5. Køleskab 2 timer, skær i 10 barer

Ca. 10-11 g protein pr. bar. De holder en uge i køleskabet og tåler fint en formiddag i tasken.

Tre varianter

  • Chokolade: 2 spsk kakao i det tørre + hakket mørk chokolade
  • Kokos-citron: kokosmel i stedet for en tredjedel af havregrynene + citronskal
  • Uden pulver: erstat pulveret med mere havregryn og 3 spsk skummetmælkspulver – lavere protein (ca. 7 g), men helt uden tilskudssmag

Kan barerne fryses?

De fryser glimrende og tør op på en time i tasken – lav dobbelt portion, og frys halvdelen enkeltvis.

Er en bar et måltid eller en snack?

En snack. 10 g protein er et godt bidrag mellem måltiderne, men erstatter ikke et rigtigt måltid – se forskellen i proteinrige snacks.

Hele serien: Protein-guiden.

Thomas Reberholt

Født og opvokset i Aalborg – og madglad hele livet. Til daglig driver jeg Tex-Tryk i Nibe, et familiefirma med tekstiltryk, som min far startede i 1976. Jeg er ordblind, så jeg bruger AI som hjælp til at skrive mine tekster – men holdningerne, smagen og stederne er mine egne. Når jeg spiser ude, anmelder jeg også stederne på Google Maps som Local Guide niveau 8 – det er blevet til over 16.000 point og anmeldelser af spisesteder i hele landet.

Se alle artikler af Thomas Reberholt →   www.tex-tryk.dk →