Koteletter med æbleringe – grillet kød og karrystegte æbler

Koteletter med æbleringe

Koteletter og æbler er en gammel dansk kombination, og her får den et løft af karry og citron. Æbleringene simrer i en let karrylage, til de er gyldne og møre, mens koteletterne får grill. Med dampet squash til er det aftensmad på en halv time – og en af de letteste måder at servere kotelet på.

Samlet tid: 20 min.

Ingredienser (4 personer)

Sådan gør du

  1. Tænd grillen eller ovnens grillfunktion. Skær eventuelt fedt af koteletterne og krydr dem med salt og peber. Skyl æblerne, stik kernehuset ud og skær dem i cirka 1 cm tykke ringe – skrællen bliver på.
  2. Grill koteletterne 4-5 minutter på hver side, til de er gennemstegte.
  3. Varm fedtstoffet på en pande og rør karryen ud i det. Tilsæt citronsaft og bouillon, og bring det i kog. Læg æbleringene i og lad dem simre 3-5 minutter, til væsken er kogt næsten ind og ringene er gyldne på begge sider.
  4. Bring en gryde vand i kog. Skær squashen i mundrette stykker og damp dem 5-10 minutter – de skal beholde lidt bid.
  5. Anret koteletter og æbleringe på et fad, og servér med den dampede squash.

Tips

Brug syrlige æbler som belle de boskoop eller ingrid marie – helt søde æbler bliver hurtigt grødede i lagen. Har du ikke en grill, klarer en brandvarm pande eller grillpande opgaven fint. Kogte ris eller små kartofler gør retten mere mættende, og karrylagen kan piftes op med en skefuld creme fraiche, hvis der skal lidt sauce på tallerkenen.

Cirka 316 kcal pr. portion.

Råvarer i denne ret

Denne ret bruger ingredienser der afhængig af mærke kan indeholde smagsforstærkere som glutamat (E620–E625) – læs mere i vores E-numre-guide.

Thomas Reberholt

Født og opvokset i Aalborg – og madglad hele livet. Til daglig driver jeg Tex-Tryk i Nibe, et familiefirma med tekstiltryk, som min far startede i 1976. Jeg er ordblind, så jeg bruger AI som hjælp til at skrive mine tekster – men holdningerne, smagen og stederne er mine egne. Når jeg spiser ude, anmelder jeg også stederne på Google Maps som Local Guide niveau 8 – det er blevet til over 16.000 point og anmeldelser af spisesteder i hele landet.

Se alle artikler af Thomas Reberholt →   www.tex-tryk.dk →