Stroganoff – mør oksekødsgryde med champignon

Stroganoff

Stroganoff er en af de gryderetter, der bare skal have tid. Oksekød, løg og tomatpuré simrer sig møre, og til sidst rundes retten af med champignon og creme fraiche, der giver saucen fylde og en let syre. Servér med kartoffelmos eller ris – begge dele suger den gode sauce til sig.

Ingredienser (4 personer)

  • 500 g oksekød (5-10% fedt), i strimler eller tern
  • 2 løg
  • 15 g margarine
  • 250 g champignon
  • 20 g hvedemel
  • 2-3 dl grønsagsbouillon
  • 2 spsk tomatpuré
  • Salt og friskkværnet peber
  • 2 dl creme fraiche 18%

Sådan gør du

  1. Hak løgene, og rens champignonerne og skær dem i kvarte.
  2. Varm margarinen godt op i en stegegryde og brun kødet. Tag det op af gryden.
  3. Brun løgene i samme gryde, læg kødet tilbage, og drys melet over under omrøring. Rør tomatpuré og bouillon i.
  4. Læg låg på og lad retten småsimre, til kødet er næsten mørt – regn med 20-45 minutter afhængig af kødets kvalitet.
  5. Smag til med salt og peber. Tilsæt champignonerne og creme fraichen, og lad retten simre færdig i 5-8 minutter.

Tips

Brug gerne et udskæring med lidt struktur som klump eller bov – det bliver mest saftigt af langtidssimring. Et par cornichoner i tynde skiver til sidst er ikke klassisk dansk, men hører faktisk med i den oprindelige russiske udgave og giver et friskt bid. Retten kan fint fryses ned, dog helst før creme fraichen tilsættes.

Cirka 728 kcal pr. portion.

Råvarer i denne ret

Denne ret bruger ingredienser der afhængig af mærke kan indeholde smagsforstærkere som glutamat (E620–E625) – læs mere i vores E-numre-guide.

Thomas Reberholt

Født og opvokset i Aalborg – og madglad hele livet. Til daglig driver jeg Tex-Tryk i Nibe, et familiefirma med tekstiltryk, som min far startede i 1976. Jeg er ordblind, så jeg bruger AI som hjælp til at skrive mine tekster – men holdningerne, smagen og stederne er mine egne. Når jeg spiser ude, anmelder jeg også stederne på Google Maps som Local Guide niveau 8 – det er blevet til over 16.000 point og anmeldelser af spisesteder i hele landet.

Se alle artikler af Thomas Reberholt →   www.tex-tryk.dk →