Kylling, der simrer med kanel og tomat, mens svesker og rosiner koger til en sødlig kompot med honning, ingefær og safran – det smager af det marokkanske køkken. Sødmen fra frugten mod det krydrede kød er hele pointen. Retten passer sig stort set selv, når først den snurrer.
Ingredienser (4 personer)
- 1 kylling, ca. 1,2 kg, skåret i 8 stykker
- 3 spsk olivenolie
- 1 tsk stødt kanel
- 1 dåse hakkede tomater
- 4,5 dl grønsagsbouillon
- 200 g svesker uden sten
- 50 g rosiner
- 1 spsk honning
- 1 tsk friskrevet ingefær
- 1 knsp safran
- Salt og friskkværnet peber
Sådan gør du
- Varm olien op i en stor gryde.
- Brun kyllingestykkerne godt, og tilsæt kanel og hakkede tomater.
- Krydr med salt og peber, og hæld bouillonen ved.
- Læg låg på og lad kyllingen simre i cirka 40 minutter.
- Kom imens svesker, rosiner, honning, ingefær og safran i en lille gryde med 1,5 dl vand.
- Rør rundt og lad frugtblandingen koge ved meget svag varme i et kvarter.
- Tag kyllingestykkerne op af gryden og hold dem varme under folie.
- Kog skyen i gryden ind, til der er cirka 1,5 dl tilbage.
- Hæld den indkogte sky i sveskeblandingen, varm det hele igennem og smag til med salt og peber.
- Servér kyllingen med sveskesaucen hældt over.
Tips
Servér retten med couscous eller ris, der kan suge saucen, og drys eventuelt med ristede mandelflager og frisk koriander. Tørrede abrikoser kan bruges i stedet for svesker – eller halvt af hver. Retten vinder ved at stå til dagen efter, så lav gerne dobbelt portion og frys halvdelen.
Råvarer i denne ret
Krydderier i denne ret
Denne ret bruger ingredienser der afhængig af mærke kan indeholde smagsforstærkere som glutamat (E620–E625) – læs mere i vores E-numre-guide.
Født og opvokset i Aalborg – og madglad hele livet. Til daglig driver jeg Tex-Tryk i Nibe, et familiefirma med tekstiltryk, som min far startede i 1976. Jeg er ordblind, så jeg bruger AI som hjælp til at skrive mine tekster – men holdningerne, smagen og stederne er mine egne. Når jeg spiser ude, anmelder jeg også stederne på Google Maps som Local Guide niveau 8 – det er blevet til over 16.000 point og anmeldelser af spisesteder i hele landet.
Se alle artikler af Thomas Reberholt → www.tex-tryk.dk →











