Råkost med flødedressing – gulerod, æble og citrusfrugter

Råkost med flødedressing

Råkost behøver ikke være asketisk. Her får revet gulerod og æble selskab af appelsin- og grapefiletter, valnødder og en letpisket flødedressing med et strejf af karry. Det lyder som noget fra en kogebog fra 70’erne – og det er det formentlig også – men kombinationen af sødt, syrligt og cremet fungerer stadig upåklageligt.

Ingredienser (4 personer)

  • 300 g gulerødder
  • 1 æble
  • 2 spsk citronsaft
  • 2 tsk sukker
  • 1 appelsin
  • 1 grapefrugt
  • 1½ dl piskefløde
  • ½ tsk karry
  • Salt
  • 50 g valnøddekerner

Sådan gør du

  1. Skræl gulerødder og æble, og riv dem fint.
  2. Kom råkosten i en skål og vend den straks med citronsaft og sukker, så æblet ikke når at blive brunt.
  3. Skær skal og den hvide hinde af appelsin og grapefrugt med en skarp kniv.
  4. Skær frugtkødet ud i filetter mellem hinderne, og del hver filet i 2-3 stykker.
  5. Vend citrusstykkerne i skålen sammen med gulerod og æble.
  6. Pisk fløden halvstiv – den skal kunne løbe lidt endnu – og smag den til med salt og karry.
  7. Vend dressingen forsigtigt i råkosten lige før servering.
  8. Hak valnødderne groft og drys dem over til sidst.

Tips

Rist valnødderne et par minutter på en tør pande – det løfter dem markant. Råkosten uden dressing kan laves flere timer i forvejen og stå tildækket på køl; pisk først fløden og saml salaten i sidste øjeblik. Den passer særligt godt til stegt flæsk, frikadeller og andre fede kødretter, hvor syren gør gavn.

Råvarer i denne ret

Thomas Reberholt

Født og opvokset i Aalborg – og madglad hele livet. Til daglig driver jeg Tex-Tryk i Nibe, et familiefirma med tekstiltryk, som min far startede i 1976. Jeg er ordblind, så jeg bruger AI som hjælp til at skrive mine tekster – men holdningerne, smagen og stederne er mine egne. Når jeg spiser ude, anmelder jeg også stederne på Google Maps som Local Guide niveau 8 – det er blevet til over 16.000 point og anmeldelser af spisesteder i hele landet.

Se alle artikler af Thomas Reberholt →   www.tex-tryk.dk →