Piroger er små indbagte pakker, og her er fyldet grøntsager i en cremet blanding med timian. Dejen er en grov mørdej med grahamsmel, der giver bid og god smag. De kan spises varme til aftensmad eller kolde i madpakken – begge dele fungerer.
Ingredienser (4 personer)
- Mørdej:
- 150 g grahamsmel
- 100 g hvedemel
- 75 g smør
- 1 æg (plus lidt til pensling)
- Ca. 2 dl tykmælk
- 1/2 tsk salt
- Fyld:
- 200 g porrer
- 200 g gulerødder
- 300 g bagekartofler
- 250 g champignon
- 2 spsk solsikkeolie
- 2 dl creme fraiche
- 2 tsk frisk timian
- Salt og friskkværnet peber
Sådan gør du
- Rens porrerne og skær dem i tynde ringe. Skræl gulerødder og kartofler, og skær dem i små tern. Rens champignonerne og del dem i halve eller kvarte.
- Svits porrer og gulerødder kort i olien. Tilsæt kartoflerne og lad dem stege med ved svag varme i cirka 7 minutter.
- Kom champignonerne i og giv det hele 5 minutter mere. Sluk for varmen.
- Rør creme fraichen i, og smag fyldet til med timian, salt og peber. Lad det køle lidt af.
- Bland grahamsmel, hvedemel og salt i en skål. Hak smørret i melet og smuldr det til en grynet masse – en foodprocessor gør det hurtigt.
- Saml dejen med ægget og lige netop så meget tykmælk, som den behøver. Ælt ikke – så bliver dejen sej.
- Del dejen i to, og rul hver del meget tyndt ud til cirka 24 x 24 cm. Udstik 4 cirkler (12 cm i diameter) af hvert stykke, og lav 2 ekstra af resterne – i alt 10 piroger.
- Læg fyld på den ene halvdel af hver cirkel, og fold den anden halvdel over. Fyld godt op, selvom det driller lidt.
- Tryk kanterne sammen med en gaffel, prik et par huller i toppen, og pensl med sammenpisket æg.
- Bag pirogerne ved 225° i 20-25 minutter, til de er gyldne.
Tips
Pirogerne kan fryses efter bagning og lunes direkte fra frost ved 180° i et kvarters tid – oplagt til madpakker. Fyldet kan varieres med det, køleskabet byder på: rester af broccoli, squash eller lidt fetaost. Servér dem varme med en skål græsk yoghurt rørt med hvidløg og citron.
Råvarer i denne ret
Krydderier i denne ret
Født og opvokset i Aalborg – og madglad hele livet. Til daglig driver jeg Tex-Tryk i Nibe, et familiefirma med tekstiltryk, som min far startede i 1976. Jeg er ordblind, så jeg bruger AI som hjælp til at skrive mine tekster – men holdningerne, smagen og stederne er mine egne. Når jeg spiser ude, anmelder jeg også stederne på Google Maps som Local Guide niveau 8 – det er blevet til over 16.000 point og anmeldelser af spisesteder i hele landet.
Se alle artikler af Thomas Reberholt → www.tex-tryk.dk →











