Åbner i en ny fane

Faraona arrosto alla trevisana – ovnstegt perlehøne med leversauce

Faraona arrosto alla trevisana

Perlehøne på italiensk manér: stegt hel i ovnen med rosmarin og citronskal og serveret med en rustik sauce af kyllingelever, ansjoser, kapers og parmesan. Saucen lyder voldsom, men den er dybt umami og passer perfekt til det mørke fjerkrækød. En ret til weekenden, når der skal lidt mere på bordet.

Samlet tid: 1 time

Ingredienser (4 personer)

Sådan gør du

  1. Krydr perlehønen med salt både udenpå og i bughulen, og læg rosmarinkvisten og citronskallen indeni.
  2. Varm ovnen op til 220 grader.
  3. Brun perlehønen gylden hele vejen rundt i olivenolie på en pande. Læg den i et ildfast fad og sæt den i ovnen i cirka 40 minutter. Øs stegeskyen over undervejs, og vend hønen efter 20 minutter.
  4. Lav saucen imens: Rens kyllingeleverne og skær dem i mindre stykker.
  5. Fjern stilk og kerner fra chilien, og hak den fint sammen med hvidløg, ansjoser og kapers. Bland det med leverstykkerne og den hakkede persille.
  6. Sautér blandingen på en pande i smør sammen med raspen, til det hele er gyldenbrunt.
  7. Rør parmesanen i, og tag panden af varmen.
  8. Rør olivenolie og citronsaft (eller hvidvinseddike) i saucen, og smag til med salt, peber og revet muskatnød.
  9. Partér perlehønen i 4 stykker, og anret den med saucen til.

Tips

Tjek at hønen er gennemstegt ved at stikke i låret – kødsaften skal være klar. Kan du ikke få perlehøne, virker opskriften fint med en god kylling; giv den blot lidt længere tid. Servér ovnstegte kartofler med rosmarin eller en bitter salat af radicchio til – det matcher rettens hjemstavn omkring Treviso. Saucen er også fremragende på ristet brød som crostini.

Råvarer i denne ret

Krydderier i denne ret

Thomas Reberholt

Født og opvokset i Aalborg – og madglad hele livet. Til daglig driver jeg Tex-Tryk i Nibe, et familiefirma med tekstiltryk, som min far startede i 1976. Jeg er ordblind, så jeg bruger AI som hjælp til at skrive mine tekster – men holdningerne, smagen og stederne er mine egne. Når jeg spiser ude, anmelder jeg også stederne på Google Maps som Local Guide niveau 8 – det er blevet til over 16.000 point og anmeldelser af spisesteder i hele landet.

Se alle artikler af Thomas Reberholt →   www.tex-tryk.dk →