Kylling fra urtehaven – paneret kyllingebryst med krydderurter

Kylling fra urtehaven

Paneret kylling behøver ikke frituregryde. Her får kyllingebrysterne først et kort bad i en syrlig sennepsmarinade, og bagefter en sprød panering fuld af krydderurter og parmesan. Det hele klares i ovnen, så du slipper for fedtstank i køkkenet – og resultatet er saftigt kød med skorpe, der knaser.

Ingredienser (4 personer)

  • 4 kyllingebryster
  • 2 spsk vineddike
  • 2 tsk dijonsennep
  • 1½ dl letmælk
  • Salt og friskkværnet peber efter smag
  • 2½ dl rasp
  • 1 tsk tørret paprika
  • 2 spsk finthakket persille
  • 25 g revet parmesan
  • 1 tsk tørret basilikum
  • ½ tsk tørret estragon
  • ½ tsk tørret timian
  • 2 spsk olivenolie

Sådan gør du

  1. Pisk vineddike og sennep sammen i en skål, og pisk derefter mælken i sammen med ¼ tsk salt og ¼ tsk peber.
  2. Vend kyllingebrysterne i marinaden, så de er dækket på alle sider. Dæk skålen med film og sæt den i køleskabet i mindst 15 minutter.
  3. Tænd ovnen på 200 grader, og læg bagepapir på en bageplade.
  4. Bland rasp, persille, parmesan, paprika, basilikum, estragon og timian på en dyb tallerken. Hæld olien over, og gnid den ind i raspen med fingrene, så blandingen bliver let fugtig – det er den, der giver skorpen farve.
  5. Tag kyllingen op af marinaden, og vend den grundigt i raspblandingen. Tryk paneringen fast med hænderne, så den sidder ordentligt. Smid resten af marinaden ud.
  6. Læg de panerede bryster på pladen, og bag dem i cirka 20 minutter, til de er gennemstegte.

Tips

Skær i det tykkeste bryst for at tjekke, at kødsaften er klar, før du serverer. Retten passer godt til en grov salat eller ovnbagte kartofler, som kan bage med på pladen. Har du kylling til overs, er den fremragende kold i en sandwich dagen efter – paneringen holder sig overraskende godt. Du kan sagtens bytte de tørrede urter ud med friske; brug så cirka den tredobbelte mængde.

Råvarer i denne ret

Krydderier i denne ret

Thomas Reberholt

Født og opvokset i Aalborg – og madglad hele livet. Til daglig driver jeg Tex-Tryk i Nibe, et familiefirma med tekstiltryk, som min far startede i 1976. Jeg er ordblind, så jeg bruger AI som hjælp til at skrive mine tekster – men holdningerne, smagen og stederne er mine egne. Når jeg spiser ude, anmelder jeg også stederne på Google Maps som Local Guide niveau 8 – det er blevet til over 16.000 point og anmeldelser af spisesteder i hele landet.

Se alle artikler af Thomas Reberholt →   www.tex-tryk.dk →